SOUNDS OF CHANGE

EVROPSKI PROJEKT (USTVARJALNA EVROPA – KULTURA)
2022 – 2026

ART BSA je od leta 2022 partner evropskega projekta Sounds of Change. 

Namen projekta Sounds of Change je spodbujati umetnost kot orodje za spodbujanje novih generacij k razmišljanju o prihodnosti Evrope in podpirati trajnostni razvoj družbe, združene v raznolikosti, ki se sooča z novimi skrbmi glede trajnostnega načrtovanja mesta in okolja. Udeleženci in ekipe partnerjev bodo razumeli razlike med evropskimi regijami ter se osredotočili na številne obraze evropske identitete, aktivno državljanstvo in občutek pripadnosti veliki evropski skupnosti s skupnimi cilji in skrbmi. Umetnost bo dinamično orodje za družbeno preobrazbo z medosebno izmenjavo, usposabljanjem in osebnim razvojem. Udeleženci bodo razvijali nove glasbene kompozicije in ustvarjali  multidisciplinarne performativne rezultate, ki bodo orkestrski razsežnosti dali dodatne plasti.    

Tematski poudarek je na evropski razsežnosti, okoljskih prednostnih nalogah (zeleno načrtovanje/turizem) in družbeni preobrazbi s pomočjo umetnosti, pri čemer se evropske vrednote in umetniško delo priznavajo kot orodja za spremembe.

Konzorcij partnerjev iz Portugalske, Španije, Nemčije, Srbije in Slovenije je bil ustanovljen z namenom, da bi dosegel nadnacionalni značaj in bi združil strokovno znanje vseh partnerjev. Novo ustanovljena mreža bo namenjena podajanju znanj in izkušenj ter si prizadevala za ustvarjanje najboljših pogojev za uveljavljajoče se umetnike v orkestrskem okolju.  

ART BSA, slovenski partner projekta Sounds of Change, v sodelovanju z Evropskim kariernim centrom za umetnike Triple Bridge s sedežem v Ljubljani soustvarja menarodno orkestrsko akademijo Mednarodnega orkestra Ljubljana za cikla 2023 in 2025 ter koncertne cikle v letih 2022, 2023 in 2025. 

 

SLOVENIA, SOUNDS GREAT.

Center za kreativnost
2020 – 2021

Projekt Glasbeni ambasadorji slovenskega turizma strateško povezuje tri sektorje – turistični, kulturni in marketinški. Namen projekta je razvoj inovativnega marketinška pristopa, ki dviguje prepoznavnost in konkurenčnost slovenskih turističnih destinacij ter omogoča karierni razvoj šolanih domačih in tujih glasbenikov.

Slovenija, zveni izjemno je promocijska akcija, ki izbrane slovenske destinacije in ponudnike predstavi skozi inovativno “glasbeno ambasadorstvo”. V samem začetku je projekt, zaradi vseh omejitev povezanih s korona virusom, razdeljen v dve sezoni.

Osrednji element prve sezone (2021) je glasbeni natečaj, h kateremu bodo povabljeni domači in tuji glasbeniki, v sodelovanju s 60 glasbenimi institucijami iz 42 držav sveta. Med naborom promocijskih videov slovenskih turističnih destinacij in ponudnikov bodo glasbeniki izbrali poljubnega in zanj pripravili svojo spremljevalno glasbeno interpretacijo – kot podlago za video ali kot samostojno glasbo. Strokovna žiriji bo naredila ožji izbor prijavljenih skladb, izbrane pa bodo nato javno objavljene v posebnem spletne glasovanju in glasovanju na družbenih omrežjih, kjer bo o zmagovalcih odločal glas ljudstva. Najboljši bodo skupaj z izbranimi ponudniki in destinacijami predstavljeni na posebnem interaktivnem zemljevidu Slovenije, za svoje sodelovanje pa bodo seveda tudi nagrajeni.

Osrednji element druge sezone, ki se bo odvijala prihodnje leto bo turneja med destinacijami, kjer bodo izbrane glasbene skupine iz tujine obiskale Slovenijo, izvedle serijo nastopov na partnerskih lokacijah, potovale po regijah in krajih ter o svojih izkušnjah redno pripravljale vsebine za svoje sledilce na družbenih omrežjih. Z avtentičnimi in zabavnimi vsebinami bodo ambasadorji širili doseg in privlačnost slovenskih turističnih destinacij ter stremeli k izkoristku hotelskih kapacitet v času korona-krize in po njej.

MUSIC UP CLOSE NETWORK

EVROPSKI PROJEKT (USTVARJALNA EVROPA – KULTURA)
2016 – 2019

MUSIC UP CLOSE NETWORK – povezovanje orkestrske glasbe z mladim občinstvom, je večletni projekt evropskih orkestrov in mednarodnih organizacij za umetniško mobilnost. Zasnovan je kot zagon dolgoročne evropske mreže sodelovanja, ki bo dala konkretne odgovore na trenutne izzive na področju orkestrske glasbe. Projekt vključuje orkestre svetovnega razreda, od katerih imajo nekateri močan ugled pri izvajanju projektov za mlado publiko in gojenju nove generacije nadarjenih glasbenikov ter drugih orkestrskih partnerjev, ki morajo izboljšati svoje aktivnosti pri doseganju mladih in hkrati spodbujati nastanek novih orkestralnih del.

Projektni partnerji razumejo  MUSIC UP CLOSE NETWORK kot start-up organizacijo. Najprej bi znotraj nje želeli eksperimentirati in izmenjati nove pristope in strategije za povezovanje orkestrske glasbe z mladim občinstvom, nato pa razširiti mrežo na nove partnerje orkestra in druge mednarodne organizacije. V ta namen bo projekt izvajal ukrepe za obravnavanje naslednjih prednostnih nalog: 1. transnacionalna mobilnost: spodbujanje nadnacionalnega kroženja umetnikov in strokovnjakov v 12 evropskih državah; naročanje in internacionaliziranje novih orkestrskih del živih skladateljev za spodbujanje medkulturnega dialoga, koprodukcije in turneje koncertov v inovativnih oblikah z mladimi orkestrskimi ansambli in zbori. 2. razvoj občinstva: eksperimentiranje in razširjanje strategij za razvoj, zlasti v sdelovanju z balkanskimi državami; produciranje koncertov v inovativnih oblikah za mlade, pri čemer se uporabijo navzkrižna medijska orodja za doseganje mladih in manj zastopanega občinstva. 3. krepitev zmogljivosti: usposabljanje in izobraževanje: krepitev strokovnih delavcev s kompetencami in znanjem za nadnacionalno delovanje, zlasti spodbujanje programa izmenjave delovnih izkušenj in spodbujanje glasbenih rezidenc za orkestrsko usposabljanje namenjenih mladim profesionalnim glasbenikom.

POVEZOVANJE Z GLASBO IN MEDNARODNIM ORKESTROM MARIBOR 2012

EVROPSKI PROJEKT (USTVARJALNA EVROPA – KULTURA)

Projekt Povezovanje z glasbo in Mednarodnim orkestrom Maribor 2012 / Connecting through Music with Maribor International Orchestra 2012 (MIO2012) izhaja iz izobraževalnega projekta Mednarodni poletni glasbeni seminar Maribor 2009 (v naši organizaciji), kjer je v okviru projekta oziroma mojstrskega razreda za orkestrsko dirigiranje deloval rezidenčni simfonični orkester z mednarodno zasedbo. Prav to je med udeleženci doprineslo k še živahnejšem dialogu o vrednotenju glasbeniškega poklica, izmenjavi izkušenj, debatam o strokovnih glasbenih temah, nenazadnje umetnosti v širšem pomenu in razglabljanj o življenskih situacijah v državah sodelujočih v orkestru, o možnostih nadaljnega izobraževanja in o možnostih povezovanja in navezovanja stikov, kar je za mlade glasbenike na začetku profesionalne poti ključnega pomena.

Projekt smo organizirali skupaj s soorganizatorji iz Slovenije (Kulturno društvo Glasbena matica Ljubljana), Srbije (Balkansko udruženje mladih), Makedonije (Interkultura), Češke (Narodni divadlo) ter Velike Britanije (Insider Communications/Nephew London), ki si s svojimi aktivnostmi prav tako prizadevajo podčrtati potrebo po kontinuiranem informiranju, ciljnem izobraževanju in promoviranju glasbene umetnosti kot pomembnega integracijskega faktorja mladih.

Projekt MIO2012 je spodbudila in podprla Evropska prestolnica kulture Maribor 2012, da bi nadaljeval poslanstvo združevanja mladih glasbenikov in izvajanja glasbene umetnosti z vrhunskimi solisti in dirigenti ter tako krepil začrtano pot doseganja najvišjih kulturnih ciljev v našem prostoru in širše po Evropi in v svetu.

medinea

EVROPSKI PROJEKT (USTVARJALNA EVROPA – KULTURA)

Partnerski projekt MEDINEA (MEDiterranean INcubator of Emerging Artists) vodi in ga je ustanovil Festival Aix-en-Provence. Podpira poklicno vključevanje mladih glasbenikov Sredozemlja, razvija medkulturne projekte, ki spodbujajo dialog, prenos rezultatov in mobilnost obojega okoli Sredozemlja. Omrežje sestavljajo kulturne organizacije, glasbeni sektor, ki se ukvarja z dinamiko izmenjave in sodelovanja na mednarodni ravni. Vključuje visokošolske ustanove, kulturne centre, festivale in glasbene trge. Našo organizacijo in aktivnosti smo skozi partnerstvo predstavljali po vseh v projekt vključenih akademijah za glasbo.

OTTETTO (8 nihajem za njegovo visokost)

ZAVOD EN KNAP GROUP

“Plesni koncert” OTTETTO (8 nihajev za njegovo visokost) temelji na Oktetu, 16-minutni poslastici Igorja Stravinskega iz leta 1923, čisti strukturalni kompoziciji brez vsakršnih narativnih pomenov, ki jo je sam skladatelj poimenoval: »hladna, prosojna in pikantna kot skrajno suhi šampanjec«. Predstava OTTETTO Iztoka Kovača koreografsko razstavi, analizira ter nato rekonstruira in vizualizira to izjemno glasbeno delo.

Avtor obravnava Oktet z različnih zornih kotov ter raziskuje aktualne odnose vključenih umetnikov do tega glasbenega dela. Tako v predstavi doživimo odziv dirigentke,

8 glasbenikov,

5 plesalcev in

skupine vizualnih umetnikov.

Ob živahnih skupnih sekvencah pomenijo ti različni odzivi razširitev pričakovane izvedbe originalnega dela, ki ima zdaj 8-delno strukturo za 14 izvajalcev.

V Oktetu, ki je napisan kot klasični sonatni ciklus za nenavadno kombinacijo pihal in trobil, je Stravinski nepričakovano uporabil tehnična orodja baročne in klasicistične glasbe. Sodobnejše harmonije in ritmična kompleksnost tako učinkujeta kot potujitveni efekt v razmerju do polifone tehnike in izbrane predromantične oblike ter naznanjata začetek obdobja neoklasicizma v zgodovini glasbe.

Gibanje plesalcev skupine EnKnapGroup označuje specifičen gibalni vokabular, izhajajoč iz analize partiture posameznih inštrumentov v Oktetu, s katerim tako poudarijo kot potujijo abstraktno strukturo Okteta. Gibanje je večkrat podvrženo strogemu periodičnemu ritmu metronoma, ki asociira na prisotnost mojstra. V predstavi OTTETTO lahko Oktet metaforično dojamemo kot glasbeno delo, ki ga je Igor Stravinski napisal za gledališče, čeprav seveda ni bilo tako.

Oktet Stravinskega, ki je bil v skladateljevem času sprejet s splošno nejevero in neodobravanjem ter razumljen kot slaba šala, v predstavi OTTETTO (8 nihajev za njegovo visokost) v živo odigra zasedba slovenskih glasbenikov ansambla Festine / Kulturnega društva BSA pod vodstvom dirigentke Žive Ploj Peršuh.

.

sl_SI