AKTIVNOSTI 2017

V poletnih aktivnostih leta 2017 je sodelovalo 220 glasbenikov in 10 profesorjev iz 42 držav.

 

ORKESTRSKA AKADEMIJA
Na avdicijah je bilo izbranih 75 udeležencev. Profesorji so bili prisotni na sekcijskih vajah in na voljo ves čas izpopolnjevanja na orkestrski akademiji. Orkester sta vodila dirigenta Živa Ploj Peršuh iz Slovenije in Carlo Rizzari iz Italije. Sopranistka Urška Breznik in tenorist Aljaž Farasin sta se nam pridružila za duete iz opere Madama Butterfly. Po 13 dnevih vaj in vsaj 102 urah vloženega dela, smo izvedli dva programa.
Program orkestrske akademije:
J. Brahms: Tragična uvertura
L. van Beethoven: Simfonija št. 4 v B-duru, op. 60
R. Wagner: Siegfriedova idila
G. Puccini: Madama Butterfly, odlomki
G. Rossini: Semiramide, uvertura
G. Verdi: Sicilijanske večernice, uvertura
H. Berlioz: Rimski karneval
R. Schumann: Simfonija št 2. v C-duru, op. 61
MOJSTRSKI TEČAJI
Mojstrski tečaj OBOA (17. – 22. julij 2017) – Profesor Emanuel Abbühl
Emanuel Abbühl je bil prvi oboist v številnih orkestrih, vključno s Simfoničnim orkestrom iz Basla in Orkestrom Rotterdamske filharmonije. Leta 2006 je postal prvi oboist Londonskega simfoničnega orkestra. Poučuje na Akademiji v Rotterdamu, na Visoki šoli za glasbo v Mannheimu in na Kraljevi Akademiji za glasbo v Londonu.
Število študentov: 16
Asistentka: Seung Eun Lee
Pianistka: Kimiko Imani
Mojstrski tečaj za KLARINET (12. – 17. julij 2017) – Profesor François Benda
François Benda redno nastopa na vseh najpomembnejših prizoriščih, kot so: Berlinska Filharmonija, Musikverein na Dunaju, Concertgebouw Amsterdam, Wigmore Hall London, Tonhalle Zürich. Poleg številnih solističnih nastopov François Benda poučuje in je eden najbolj iskanih profesorjev za klarinet. Predava v Berlinu in Baslu.
Število študentov: 12
Pianist: Federico Bosco
Mojstrski tečaj KLAVIR (27. julij – 1. avgust 2017) – Profesor Aleksandar Madžar
Aleksandar Madžar je eden najbolj cenjenih solistov v svetovnem merilu. Je tudi iskan in izkušeni komorni glasbenik, s katerim radi muzicirajo vidni glasbeniki kot so: Nicolas Altstaedt, Ilya Gringolts, Julia Fischer, Vilde Frang in mnogi drugi. Je reden gost eminentnih festivalov po vsem svetu.
Število študentov: 12
AKTIVNOSTI JUMP START
Jump Start omogoča talentiranim mladim glasbenikom mednarodno izobraževanje na najvišji umetniški ravni. Projekt Music Up Close Network v partnerstvu z Evropskim kariernim centrom Triple Bridge nudi mladim evropskim glasbenikom možnost udeležbe in napredovanja v unikatni glasbeni izkušnji izpopolnjevanja z glasbeniki kot so: Emanuel Abbühl, Branimir Slokar, Aleksandar Madžar, François Benda, Ivry Gitlis in Martin Ostertag, med drugimi. Omogoča pa tudi koncertno izkušnjo. V letu 2017 smo izvedli tri komorne koncerte.
Komorni koncert oboistov, 22. julija 2017 / Grand Hotel Union, Ljubljana
Komorni koncert klarinetistov, 17. julij 2017 / Grand Hotel Union, Ljubljana
Komorni koncert pianistov, 1. avgusta 2017 / Grand Hotel Union, Ljubljana
AKTIVNOSTI ART OF SUCCESS / Podporni poklici
Mojstrski tečaj REŽIJA / VIDEO PRODUKCIJA (18. – 23. julij 2017) – Profesor Alexander Lueck
Alexander Lueck (Berlin) je eden vodilnih režiserjev dokumentarnih filmov o glasbenikih in glasbi. Kot bivši čelist ima glasbeni jezik v malem prstu, svoj pogled izza kamere pa udejanja predvsem kot prvi med režiserji v Berlinski filharmoniji, kjer ustvarja prenose v Digital Concert Hall.
  • Število študentov: 5

Delavnice MENEDŽMENT LASTNE KARIERE – HALLO STAGE (18.– 25. julija 2017) – Profesorja Bettina Mehne in Bernhard Kerres

Bernhard Kerres (Dunaj) in Bettina Mehne (Berlin)sta ustanovitelja spletnega portala za klasične glasbenike Hallo Stage (portal ima okoli 40.000 aktivnih uporabnikov). Oba sta več let delala za koncertne institucije, agencije in kot organizatorja turnej za ugledne orkestre.  Izkušena na področju marketinga svoje znanje, izkušnje in kontakte prenašata na generacijo glasbenikov, ki morajo za uspeh v karieri svoje delovanje razširiti na področje digitalnih možnosti ter se predstavljati predvsem kot menedžer sam sebi.

Teme predavanj:
Načrtovanje prihodnosti
CV klinika / Izpopolnjena biografija, kako napišem CV, kako se predstavim, kakšen je portfolio glasbenika
Dinamika v različnih orkestrih –kakne so možnosti in zahteve
Kako pristopim k avdiciji
Katere so druge možnosti
Splet in digitalna orodja –da ali ne
Osebno svetovanje
Uporabnost Hallo Stage portala
Predstavitev knjige Be your own manager
Število študentov: 80

Music up close network sestanek  in dvodnevna delavnica o razvoju občinstva in sodobni glasbi

Z direktorji in umetniškimi vodji umetniških institucij partnerjev mednarodnega projekta smo julija izvedli delavnico na temo razvoja občinstva in izvajanja novih glasbenih del. Zaključki: vse večja potreba je po dobrih prenosih v živo (livestream), zato bo Akademija BSA vodila izobraževanje z usposabljanjem režiserjev in kamermanov. Naročala se bodo nova dela v skupni režiji, zato se bodo partnerski orkestri povezali v naročanju in izvajanju. Pomembno in prepoznano kot ključno je prenašanje strokovnih znanj ter izvajalske prakse na mlade, zato je Mednarodni orkester Ljubljana bil pozvan k širjenju aktivnosti in partnerskih projektov v naslednjih letih. Udeleženci delavnice so si v sklopu Ljubljana Festivala ogledali prireditev Predani korakom in imeli srečanje z direktorjem Festivala Ljubljana Darkom Brlekom.

Udeleženci:
Državna akademija Svete Cecilije – Rim
BSA – Ljubljana
Nacionalni orkester iz Lilla (Orchestre National de Lille) – Lille
Nizozemski filharmonični orkester (Netherland Philharmonic Orchestra) – Amsterdam,
Katalonski nacionalni simfonični orkester iz Barcelone (Barcelona Symphony and Catalonia National Orchestra) – Barcelona
Sarajevska filharmonija (Sarajevo Philharmonic Orchestra) – Sarajevo
Črnogorski simfonični orkester (Montenegrin Symphony Orchestra) – Podgorica