Medij: Rtvslo.si
Avtorji: Veronika Gnezda
Datum: Tor, 20. Avgust 2024
Povezava: Val 202 • Aktualno 202 • Poletni orkestrski kamp (rtvslo.si)
Jutrišnji večer bo v ljubljanskih Križankah pospremila filmska glasba. Predvsem iz filmov starejše generacije, a v izvedbi simfoničnega orkestra mlajše. Že šesto leto so se namreč mladi, stari od 12 do 22 let, z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz zamejstva, srečali na Poletnem orkestrskem kampu Slovenskega mladinskega orkestra.
V tednu dni so pod umetniško in dirigentsko taktirko Žive Ploj Peršuh naštudirali note in program za zaključni koncert; na tem se jim bo letos pridružil skladatelj in basist Lauri Porra iz Finske. Na vajah je približno 100 glasbenic in glasbenikov vadilo skladbe iz filmov Kekec, Poletje v Školjki, Boter in drugih, ki jih bo mogoče slišati tudi jutri zvečer v Križankah.
Prisluhnite intervjuju tukaj: Val 202 • Aktualno 202 • Poletni orkestrski kamp (rtvslo.si)
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
To je bilo včeraj slišati na eni izmed vaj na poletnem orkestrskem kampu, ki je letos pod pokroviteljstvom Slovenskega mladinskega orkestra organiziran že šesto leto. Tabor je priložnost za druženje, izmenjavo izkušenj pa tudi za vadenje inštrumentov, saj mladi glasbeniki in glasbenice v enem tednu naštudirajo izbrani program za zaključni koncert pred občinstvom. Med približno sto mladimi, ki vadijo na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, sta tudi dva tolkalca, 17-letni Jerry iz Celovca in dve leti mlajši Lovro iz Nadgorice pri Črnučah.
LOVRO
Tukaj sem prvo leto. V bistvu me je pripeljal sem prijatelj, ki je rekel, če bi šel. Enkrat sva se v šoli pogovarjala pa mi je omenil pa sem se potem prijavil. Drugače je ful fajn, naslednjo leto grem na konservatorij v Ljubljano in sem spoznal tudi kakšne druge, ki se bomo zdaj naslednje leto verjetno v šoli videli.
JERRY
Jaz sem zdaj drugo leto na tem kampu. Jaz sem zadnje leto tudi in zato ker je bilo tako uspešno, sem rekel, da hočem to leto in s prijateljem, je tudi malo hec, ker spoznamo od prejšnjega leta, rečem, da ni boljše, ampak za povezavo z ljudmi je boljše.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Kako to, da si prišel s Celovca v Ljubljano?
JERRY
V Celovcu ni nič organizirano in jaz sem zadnje leto to videl na Instagramu in zato sem rekel, da hočem to enkrat narediti. Ker v Celovcu ni nič.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Poletni orkestrski tabor vodi dirigentka Živa Ploj Peršuh in kot pravi, v državah po Evropi po večini delujejo mladinski koncertni orkestri, tak kot je njihov. Da pa bi za teden dni pripravili kamp, v katerem se družijo mladi z različnimi izkušnjami in predznanjem ter iz različnih glasbenih šol, to je redkost.
ŽIVA PLOJ PERŠUH (dirigentka)
Ne morem trditi, da tega ni v Evropi, ampak v federaciji, kamor je vključen oziroma katere član je Slovenski mladinski orkester, nas vsako leto občudujejo in prav sprašujejo o tej metodi dela z mladim, o teh programih zato, ker so posebni tudi programi, kajti so medžanrsko zasnovani, seveda vključujejo nekaj lažjih stvari za čisto mlade, torej 12 letniki pridejo k nam, pa tudi nekaj zelo težkih stvari, zahtevnih, ki se jih bi lahko lotil tudi katerikoli profesionalni odrasel orkester.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Zakaj so prišli tja, so mi povedali tudi rogist Vid, ki se vsak dan pripelje z Iga in ne spi v dijaškem domu, kot nekateri, pa violončelistka Neža iz Cerknice, Jakob iz okolice Celja, ki igra klarinet in bas klarinet, ter Lejla iz Ljubljane, ki igra violo.
LEJLA
Meni je super, ful hitro sem se spoprijateljila z vsemi, glede na to, da še jaz kar nobenega nisem poznala. Iz teh dni mi je bila najboljša v bistvu dogodivščina, ki smo jo imeli, nastop z glasbeno improvizacijo. Prvič sem v bistvu improvizirala pred publiko in mi je bilo res fajn, ker sem se naučila nekaj novega.
VID
Na kampu sem letos drugo leto. Imam se zelo fajn tukaj. Tudi družba je zelo dobra. Ja spimo, imamo zvečer, ko pridemo nazaj v dijaški dom, imamo prosto, se lahko družimo, pa načeloma moramo do enajstih spat oziroma vsaj v svoje sobe.
NEŽA
Tukaj sem zdaj drugo leto. Prišla sem pa zaradi tega, ker sva se pač s prijateljicami zmenile, da pridemo še enkrat, ker je bilo lani res ful dobro. Če kaj ne gre, zvadimo, imeli smo tudi sekcijske vaje tri dni in se mi zdi, da gre kar dobro.
JAKOB
Tu se mi zdi res super. Družba je odlična, hitro smo se povezali, res dobro preživljamo čas skupaj.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Poletni orkestrski tabor je namenjen mladim, starim od 12 do 22 let. Med starejšimi je letos Ljubljančan Timotej, med mlajšimi pa Ula iz Logatca, oba pa igrata violino.
ULA
Jaz ne spim tukaj, hodim od doma. Drugo leto bom tudi prišla pa bom spala tu tudi. Ful rada igram violino, v bistvu prišla sem zato, ker ful rada igram ta inštrument. Sicer ga ne igram v glasbeni šoli, sem pač samouk na nek način. Sem pa igrala štiri leta prej, potem pa sem pustila, ker sem malo izgubila voljo do inštrumenta, zdaj pa spet nadaljujem.
TIMOTEJ
Tu sem zdaj že četrtič. Prišel sem sem, da ohranim malo stika z inštrumentom, zaradi tega tega ker se ne ukvarjam z njim poklicno.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Glasbeniki in glasbenice piljenju programa in vajam za koncert vsak dan namenijo osem ur. Kot pravijo naši sogovorniki, program, ki je letos posvečen filmski glasbi, ni pretežak, niti za tiste, ki igrajo le ljubiteljsko. So pa tudi taki, ki želijo svojo glasbeno pot nadaljevati profesionalno.
NEŽA
Jaz sem Neža, prihajam iz Velenja. Igram flavto pa pikolo. Tukaj sem že drugo leto, pa sem prišla v bistvu nazaj, ker se mi zdi zelo pomembno za glasbenika, da nabira izkušnje v čim večih orkestrih, če bi se rad s tem profesionalno ukvarjal. Zdaj grem v 4. letnik srednje šole, potem bi pa rada se vpisala na Akademijo za glasbo. Ne vem, če v Sloveniji, mogoče tudi v tujini.
VERONIKA
Jaz sem Veronika, prihajam iz Ljubljane. Igram drugače na splošno fagot in klavir, ampak tukaj sodelujem pač s fagotom. Letos sem prvič v tem orkestru, ker sem si pač želela probat kako je simfoniku, ker drugače igram v pihalnem. Zdi se mi ful fajn in najljubše je tako, pač od filmske glasbe mi je pa Moment for Morricone.
VERONIKA
V tednu dni so se mladi tako povezali v priložnostni, a tudi čisto pravi simfonični orkester. Nekateri tudi prvič. O izkušnjah pa Ula, Iva in Lejla.
ULA
Super je igrat. V naši glasbeni smo imeli že enkrat prej, ampak ne pa prav zasedbe simfoničnega orkestra. Meni je ful fajn, ne sam skozi godal poslušat, ampak tudi pihala in trobila in tolkala in je super.
IVA
Pa tudi ful dobro se sliši, ko vsi inštrumenti naenkrat igrajo in se ful dobro sliši, ko je glavna melodija, par inštrumentov igra in potem še spremljava zraven.
LEJLA
Včasih sploh ne slišiš to kar ti igraš, ker je ful glasno, ker je tako veliko inštrumentov, ampak vseeno ful lepo zveni in tudi če se vmes izgubiš, lahko samo recimo odložiš inštrument pač poslušaš, ker ti je všeč, ne vem.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
In se velikokrat izgubijo?
LEJLA
Ja, se, tudi če so težke note ali če so hitre, če imajo kakšni drugo temo in potem poslušaš temo in potem se izgubiš.
IVA
Iščeš tvojega soseda, ki ima isti part ali pa vsaj, ne vem neko sekcijo, ki ima pač tako podoben part in potem se lahko najdeš not. Drugače pa dirigentka vleče ven.
ŽIVA PLOJ PERŠUH (dirigentka)
Tudi zame je to velik izziv in tudi velika odgovornost, kajti če obljubiš koncertni večer na Festivalu Ljubljane, je to seveda velika stvar. To pomeni, da ves čas razmišljam večtirno, ne samo v partituri, kjer je pač treba razmišljati o vseh vključenih instrumentih, ampak tudi o vseh njih, ki so res 12-letniki, 13-letniki, še v bistvu na začetku svoje glasbene poti, ampak vsako leto vidimo znova, da se tudi ti, prav ti najmlajši zelo resno postavljajo ob bok največjim izzivom in se potrudijo oddelati to, kar le zmorejo. Torej seveda je naš program naravnan tako, da lahko določene stvari tudi priredimo, poenostavimo in jih vključimo kolikor se le da. Nihče ne pričakuje, da bodo zdaj, ne vem mladi solisti, mladi virtuozi tukaj nenadoma v treh dneh, ko delajo tudi z mentorji. Je pa seveda moja naloga in tudi naloga vseh udeleženih, tudi starejših, nalogi se reče kolegialnost, toleranca in v bistvu povabilo srčno k udeležbi vsem in vseh, to je pa hkrati tudi vodilo vsem glasbenikom v tem orkestru, da absolutno sprejmejo vse, ki so recimo še na nižjem nivoju ali pa so recimo drugih narodnosti. Morda ne razumejo slovenščine, če so zamejci in podobno. Zelo, zelo vestno ob programu in ob vseh tehničnih zahtevah programa gojimo tudi socialne veščine in humanost.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Na jutrišnjem koncertu v ljubljanskih Križankah bodo mladi v postavi simfoničnega orkestra občinstvo popeljali v svet filmov s filmsko glasbo, ki je mladim že tako zelo všeč in ima vsak svojo najljubšo.
SOGOVORNICA
Meni je filmska glasba ful, ful fajn. Najrajše imam pa sound track iz filma Kako vzgojiti svojega zmaja.
JAKOB
Od enih najboljših filmov glasba mi je Star Wars pa Pirati iz Karibov, ki je res top.
JERRY
Za mene pa filmska glasba je tudi dobra, meni je najboljša glasba od Rockyja in pa od Star Warsa.
LEJLA
Harry Potter filmska glasba pa Jurassic Park.
TIMOTEJ
Najbolj všeč mi je filmska glasba recimo iz Kung Fu Pande, risanke, ampak je žal ne igramo, ampak tudi te, ki igramo, so v redu.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Ko je dirigentka Živa Ploj Peršuh pripravljala program, je razmišljala predvsem o nepozabnih filmskih melodijah oziroma o filmih in temah, ki družijo ne samo mlade, ampak tudi njihove starše.
ŽIVA PLOJ PERŠUH (dirigentka)
Zato je nabor od Monte video z glasbo Magnifica do Poletja v školjki do Čisto pravi gusar, pa tudi Boter in še kaj drugega, Tom and Jerry risanke, recimo Scotta Bradley. Skratka en tak nabor, ki se mi zdi, da povezuje, povezuje res širok spekter poslušalcev. Komentar mladih je bil recimo, zakaj ne igramo tega kar mi vsak dan gledamo in poznamo. Ampak moj odgovor je seveda, da to igrajo vsi drugi. Filmska glasba je tako popularna, popularna zasnova koncertov, da jo seveda igra mnogo simfoničnih orkestrov in tudi mladinskih, ampak mi imamo toliko specifičnih filmov in tudi specifične glasbe. Tudi Marjan Kozina in recimo njegov Kekec. Skratka želela sem izpostaviti res naše najboljše stvari in ob tem ob bok postaviti finskega skladatelja, ki je pa čisto nekaj drugega. Njegov koncert za simfonični orkester in električno bas kitaro je napisal Lauri Porra. On je prapravnuk Jeana Sibeliusa, kar nas veže s klasičnom polom izvajanja tega koncerta. Obenem je pa Lauri tudi skladatelj filmske glasbe in njegov koncert, ki je izjemno zahteven, zveni res filmsko.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Mladi glasbeniki in glasbenice, ki bodo soustvarili večer filmske glasbe, pravijo, da nimajo treme oziroma manj kot na primer pred solističnimi nastopi ali pred izpiti. Kakšna pa so njihova pričakovanja pred jutrišnjim koncertom?
TIMOTEJ
Imam že tri take koncerte v živo za sabo pa vem, da vedno super izpelje pa vodi orkester do konca.
SOGOVORNICA
Jaz mislim, da bo koncert zelo dober in da tudi, če bo šlo kaj narobe, da bo potem vse okej.
SOGOVORNIK
Mislim, da bo uspel brez problema, ker imamo pač dirigentko, ki je navajena tega in je res super.
SOGOVORNICA 2
Jaz pričakujem polno lepih trenutkov na odru, nasmehov pa polne Križanke.
VERONIKA GNEZDA (novinarka)
Koncert Slovenskega mladinskega orkestra bo torej na sporedu jutri ob 20:30 v ljubljanskih Križankah v sklopu Festivala Ljubljana, gost na odru bo tudi Marcel Štefančič, ki bo koncert povezoval. Menda pa je tudi sam v svet filmov prišel prav zaradi glasbe in orkestra. Vsekakor se obeta zanimiv filmsko glasbeni večer.