21 avgusta, 2024 Juli Széchenyi-Smythe

Slovenski mladinski orkester drevi v Križankah

Medij: Kritik.si
Avtorji: Marijan Zlobec
Datum: Sre. 21. avgust 2024
Povezava: KRITIK.si

Medtem ko je sinočnji gala baletni večer z rusko primabalerino svetovnega slovesa Svetlano Zaharvo in njenimi devetimi soplesalci v polni Gallusovi dvorani Cankarjevega doma zelo uspel in bo vsem ostal v nepozabnem spominu, se drevi na odru Poletnega gledališča Križanke napoveduje nov in prav poseben glasbeni dogodek.

Ob 20. 30 bo v poletnem avditoriju ponovno nastopil Slovenski mladinski orkester pod dirigentskim vodstvom njegove ustanoviteljice in umetniške voditeljice Žive Ploj Peršuh. Kot solista na električni kitari napovedujejo Laurija Porra, kot moderatorja pa Marcela Štefančiča. Večer bo v veliki meri namenjen filmski glasbi tujih in slovenskih avtorjev.

Na filmsko glasbo je sprva močno vplival Richard Wagner s tehniko leitmotivov, katerih namen je naznanjanje junakov, predmetov in situacij, nato se je razvila v povsem samosvojo tradicijo, ki gane poslušalce po vsem svetu.

Na današnjem večeru v Križankah bo mogoče prisluhniti raznolikemu naboru filmske glasbe ter klasičnim in popularnim odlomkom, ki so zazveneli v nekaterih najbolj priljubljenih animiranih in igranih filmih ter franšizah, kot tudi skladbi Laurija Porre, pravnuka Jeana Sibeliusa.

Dela bo interpretirala Živa Ploj Peršuh, slogovno vsestranska dirigentka, ki bo vodila Slovenski mladinski orkester, katerega ustanoviteljica in umetniška voditeljica je.

Orkester deluje od leta 2019 in mlade glasbenike, stare od 16 do 26 let, z različnimi projekti pripravi na profesionalno pot.

V vlogi solista bo nastopil Lauri Porra, finski basist in skladatelj, ki je sodeloval že na več kot 50 izdanih albumih. Ti segajo od heavy metala do sodobne klasične, elektronske, hip hop in pop glasbe. Porra je umetniški vodja orkestra Vantaa Pops, ustanovitelj in umetniški vodja festivala Unelmien Heinola in bil umetniški svetovalec Helsinškega festivala (2015–2019).

Koncert bo nepričakovano ali kot precejšnje presenečenje in s tem za občinstvo z radovednostjo moderiral morda celo njbolj znani televizijski voditelj in publicist z edinstvenim občutkom za razpravo ter dialog Marcel Štefančič jr.

Marcel je imel v zadnjem obdobju veliko publiciteto v zvezi s svojim delovanjem na TVS. Je avtor več kot stotih književnih del o filmih, literaturi, glasbi in družbenopolitičnem dogajanju. Velik odmev je imela njegova knjiga o celotnen pisateljskem opusu Ivana Cankarja.

Med filmsko glasbo bomo uvodoma slišali melodije iz risank Tom in Jary ameriškega skladatelja Scotta Bradleya.

Bradleyja si najbolj zapomnimo po tem, da je posnel gledališke risanke MGM vključno s tistimi, v katerih igrajo Tom in Jerry (Hanna-Barbera 1940-1958, 113 od 114 epizod), Droopy (vseh 24 epizod), Medvedek Barney (vseh 26 epizod) in številne enkratne risanke. V avtobiografski skici je Bradley omenil, da je svojo kariero začel z nastopanjem in kasneje dirigiranjem gledališkim orkestrom v Houstonu v Teksasu. Študiral je orgle in harmonijo pri Hortonu Corbettu, zborovodji houstonske katedrale Christ Chruch, vendar je bil “sicer popolnoma samouk v kompoziciji in orkestraciji.” Leta kasneje, ko je bil že uveljavljen v Hollywoodu, je skušal izboljšati svojo tehniko z zasebnim študijem pri kolegu iz MGM Mariu Castelnuvo-Tedescu. Leta 1926 se je Bradley preselil v Los Angeles v Kaliforniji, da bi tam vodil programe na Radiu KHJ, dejavnost, ki je pripeljala do njegove vse večje vključenosti v animacijo na začetku dobe talkiejev. Bil je glasbenik pri Waltu Disneyju (1929) in studiu Ub Iwerks (1930-1934), nato pa je postal glasbeni direktor za Harman-Ising, kjer so ga najeli za produkcijo kratkih risank za MGM. Potem ko je MGM leta 1937 ustanovil lasten studio za risane filme, so Bradleyja zaposlili za stalno in v podjetju je ostal dvajset let.

V tridesetih letih 20. stoletja je Bradley komponiral tudi glasbo za koncertne dvorane, vključno z uglasbljenima pesmima “The Valley of the White Poppies” (1931) in “The Headless Horseman” (1932) ter oratorijem “Thanatopsis” (1934), ki temelji na pesmi Williama Cullena Bryanta. Njegov najpomembnejši uspeh je bila “Cartoonia” (1938), štiristavčna orkestralna suita njegovega dela za MGM, ki jo je premierno izvedel Pierre Monteux s San Francisco Symphony. To je bil zgodnji izraz Bradleyjevega prepričanja, da je glasba iz risank umetnost z velikim potencialom

Poletje v školjki

  • filmska glasba se je rodila kmalu po rojstvu prvega filma leta 1895; to so bili nemi filmi, za glasbeno spremljavo pa so takrat navadno poskrbeli pianisti, včasih pa celoten orkester
  • nekateri filmi so posneti hitreje kot soundtrack zanje; za film Veliki Gatsby  je celotna glasbena podlaga nastajala dve leti, za televizijske oddaje pa za enourno serijo potrebujejo od dva do tri tedne
  • Lauri Porra je znan tudi kot baskitarist finske power metal skupine Stratovarius
  • izdal je pet instrumentalnih solo albumov, med njimi Entropia  (v sodelovanju s Simfoničnim orkestrom Lahti), ki je izšel januarja 2018
  • Slovenski mladinski orkester pod taktirko Žive Ploj Peršuh je od svoje ustanovitve leta 2019 redni gost prireditev Festivala Ljubljana
sl_SI